1 minut de citit

Cioloş discută cu autorităţile române noul pachet legislativ de reformă a PAC

Comisarul european pentru agricultură şi dezvoltare rurală, Dacian Cioloş, va fi prezent în România, în perioada 13 – 17 octombrie 2011, în prima dintr-o serie de vizite în statele membre ale Uniunii Europene după lansarea pachetului legislativ de reforma a Politicii Agricole Comune, informează Comisia Europeană.

Oficial european se va întâlni joi cu preşedintele României, Traian Băsescu, cu prim-ministrul Emil Boc, dar şi cu ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale, Valeriu Tabără.

De asemenea, comisarul european se va întâlni vineri cu ministrul afacerilor europene, Leonard Orban, şi cu ministrul afacerilor externe, Teodor Baconschi.
Tot vineri, Dacian Cioloş va participa la o conferinţă privind reforma Politicii Agricole Comune.

În cursul zilei de luni, comsiarul european se va întâlni cu senatorii şi deputaţii din Comisiile de agricultură din Parlamentul României, precum si cu reprezentanţi ai organizaţiilor agricole din România, discuţiile fiind axate pe marginea pachetului de reforma a Politicii Agricole Comune.
Luni, la ora 14.30, comisarul Cioloş va susţine o conferinţă de presă la sediul Reprezentanţei Comisiei Europene în România.

Cisteste si...

bolojan pleaca

A căzut Guvernul Bolojan!

Guvernul Bolojan a căzut cu 281 de voturi pentru. Moțiunea de cenzură inițiată de PSD și AUR la adresa Executivului […]

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×