În judeţul Galaţi, un număr de 11 fermieri, ce deţin împreună aproape 250 de hectare, în vecinătatea Dunării, au depus cereri de subvenţii pe Măsura 214 – Plăţi de Agro-mediu – Pachetul 7 ,,Terenuri arabile importante ca zone de hrănire pentru gâsca cu gât roşu (Branta ruficollis)”.
Astfel, pasărea ocrotită de lege le-a adus în cont, anul trecut, frumoasa sumă de peste 42.500 de euro. Potrivit schemei de plată, subvenţia a fost de 171 euro pe hectar. Pentru a primi sprijinul cuvenit, fermierii s-au angajat să respecte anumite cerinţe cum ar fi: strângerea porumbului să se facă înainte de 15 septembrie şi să lăse o suprafaţă de minim 5 la sută nerecoltată; în situaţia când nu este înfiinţată cultura de porumb, beneficiarul subvenţiei este obligat să asigure o cantitate de 100 kg de porumb boabe la hectar, în cel puţin un punct de hrănire situat pe suprafaţa fiecărei parcele angajate, şi altele.
În urmă cu doi ani, Agenţia de Plăţi şi Intervenţie în Agricultură (APIA) Galaţi a înregistrat cererile a 13 agricultori care au declarat o pentru suprafaţă totală de aproape 400 de hectare, ca arie de hrănire pentru gâsca cu gât roşu.






