Pentru cei 28 de cursanţi, persoane ocupate în agricultura de subzistenţă, acest curs este o bună şansă de a câştiga noi experienţe care pot deveni utile în încercarea de a găsi un loc de muncă mai bine plătit, consideră primarul comunei, Daniel Irimie, potrivit comunicatului.
Pentru cei 28 de cursanţi, persoane ocupate în agricultura de subzistenţă, acest curs este o bună şansă de a câştiga noi experienţe care pot deveni utile în încercarea de a găsi un loc de muncă mai bine plătit, consideră primarul comunei, Daniel Irimie, potrivit comunicatului.
Cursul, care se desfăşoară în municipiul Aiud, face parte din proiectul ‘Oportunităţi de ocupare în contextul dezvoltării durabile a Munţilor Apuseni’, cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane, 2007-2013.
Proiectul realizat de Clubul Ecologic Transilvania, în parteneriat cu Universitatea Babeş-Bolyai, oferă oportunităţi de formare profesională în meseriile de bucătar şi barman-ospătar, precum şi de dezvoltare a competenţelor legate de utilizarea computerelor şi limba engleză pentru 240 de persoane ocupate în agricultura de subzistenţă din zona Munţilor Apuseni – judeţele Alba, Bihor şi Cluj.
Proiectul mai cuprinde o campanie de promovare a culturii antreprenoriale în mediul rural, consiliere şi asistenţă pentru antreprenori şi suport acordat autorităţilor locale pentru elaborarea şi implementarea strategiilor integrate pentru diversificarea economiei locale.
Potrivit managerului de proiect al Clubului Ecologic Transilvania, Cristian Dogar, dezvoltarea durabilă a Munţilor Apuseni trebuie să ia în considerare atât aspectele de mediu, cât şi cele socio-economice.
‘Proiectul vine să le ofere locuitorilor Apusenilor şansa de a se forma în meserii legate de turism, creionând premisele unor servicii turistice de calitate în zona montană, precum şi ridicarea nivelului de trai al celor implicaţi în acest domeniu. În acest sens, dobândirea de competenţe în utilizarea computerului poate contribui la creşterea şanselor beneficiarilor de a se integra pe piaţa muncii’, precizează Dogar în comunicat.
Astfel de cursuri vor mai fi organizate în perioada următoare şi în alte localităţi din zona montană a judeţelor Alba, Bihor şi Cluj.
Clubul Ecologic Transilvania este o organizaţie neguvernamentală, înfiinţată în 1992, având ca principal scop dezvoltarea durabilă a Munţilor Apuseni, se mai arată în comunicat.
Sursa: Agerpres






