OFICIAL! Fermierii români care fac agricultură ecologică vor plăti o taxă de 350 de lei/domeniu de activitate. Cuantumul taxei a fost stabilit prin Ordinul privind aprobarea cuantumului taxei pentru aprobarea organismelor de inspecție și certificare în agricultură ecologică. Actul a fost publicat astăzi, 29 decembrie 2016, în Monitorul Oficial.
Potrivit actului normativ, cuantumul taxei pentru aprobarea organismelor de inspecție și certificare în agricultură ecologică este 350 de lei/domeniu de activitate, așa cum sunt definite aceste domenii în Ordinul nr. 895/2016 pentru aprobarea regulilor privind organizarea sistemului de inspecţie şi certificare, de aprobare a organismelor de inspecţie şi certificare/organismelor de control şi de supraveghere a activităţii organismelor de control, în agricultura ecologică.
Taxa pentru aprobarea organismelor de inspecție și certificare se achită în contul de venituri ale bugetului de stat 20A.16.03.00 Taxe și tarife pentru eliberarea de licențe și autorizații de funcționare, deschis la Trezoreria Statului.

Taxa trebuie achitată înainte de depunerea dosarului de aprobare sau cel târziu până la emiterea deciziei de aprobare/respingere de către Ministerul Agriculturii.
Conform aceluiași act, organismele de inspecție și certificare se identifică cu organismele de control, așa cum sunt definite în Ordinul nr. 895/2016 pentru aprobarea regulilor privind organizarea sistemului de inspecţie şi certificare, de aprobare a organismelor de inspecţie şi certificare/organismelor de control şi de supraveghere a activităţii organismelor de control, în agricultura ecologică.






