În UE 28, producţia de oleaginoase ar putea fi mai mare decât cea din anul precedent. Estimările experţilor arată că se va produce mai multă soia şi floarea soarelui, în timp ce recolta la rapiţă se aşteaptă a fi mai redusă.
Informaţiile survin de la Uniunea pentru Promovarea Plantelor Oleaginoase şi Proteice (Ufop). În detaliu, raportul Ufop vorbeşte despre următoarele:
Statele membre ale UE 28 vor recolta estimativ circa 31,6 milioane de tone de plante oleaginoase şi astfel cu 200.000 t mai mult decât anul trecut. La baza acestei creşteri stau, conform informaţiilor Agenţiei de Informare pe Piaţa Agricolă, recoltele mai mari la floarea soarelui şi soia. Pe baza unei uşoare creşteri a suprafeţei semănate, se vor recolta 8,1 milioane de tone de seminţe de floarea soarelui, ceea ce înseamnă o creştere de aproximativ 4 la sută. Producţia de soia ar putea creşte cu 13 la sută, atingând 2,3 milioane de tone şi astfel un nivel record.
Producţia de rapiţă în UE va fi ceva mai scăzută. Conform estimărilor cooperativelor agricole Copa/Cogeca şi Coceral, aceasta ar putea fi cu 400.000 t mai mică, atingând 21,2 milioane de tone. Scăderea producţiei se datorează diminuării suprafeţei cultivate.
(sursa: agrarticker.de)






