2 minute de citit

Termen prelungit pentru o subvenție APIA pe hectar!

Termen prelungit. Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) a anunțat recent modificarea unor termene-cheie privind sprijinul financiar destinat fermierilor din sectorul vitivinicol care au fost afectați de condițiile meteorologice nefavorabile din primăvara acestui an.

Pentru a veni în sprijinul producătorilor de viță-de-vie, graficul de execuție a lucrărilor poate fi extins până la data de 31 iulie 2025, cu o condiție esențială: fermierii trebuie să notifice Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) cu privire la intenția de prelungire a lucrărilor, informează Radio România Reșița.

Această măsură vizează sprijinirea continuității activităților în sectorul viticol și prevenirea pierderilor economice cauzate de fenomenele meteo extreme înregistrate în lunile martie și aprilie.

vita de vie 2 o

Tot până la 31 iulie, fermierii pot:

Depune fizic sau transmite electronic la APIA declarația de finalizare a lucrărilor;
Iar cererea de plată poate fi depusă până pe 22 august 2025, termen stabilit pentru a permite efectuarea verificărilor în teren de către autorități.
Este recomandat ca toți fermierii și reprezentanții organizațiilor viticole să consulte documentul integral pentru a se asigura că respectă toate condițiile impuse.

Ce trebuie să facă fermierii afectați
Evaluează lucrările întârziate din cauza condițiilor meteo;
Notifică APIA până la 31 iulie pentru prelungirea termenelor;
Depune declarația de finalizare și cererea de plată în termenul menționat;
Consultă actul normativ pentru toate condițiile și criteriile de eligibilitate.
Pentru informații actualizate despre fonduri europene, APIA, viticultură și agricultură în România, urmărește www.madr.ro și apia.org.ro.

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
iStock 520373916 1

Ghid AFIR, în consultare publică!

Consultare publică privind accesarea fondurilor pentru cooperare și inovare în agricultură. Ghidul solicitantului pentru intervenția DR-34 „Cooperare și inovare în […]

Citește mai multe știri →