2 minute de citit

Satu Mare: Peste 60 de proprietari de cai riscă dosare penale

Directorul Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Satu Mare, Gheorghe Maurer, a declarat joi în cadrul unei conferinţe de presă, că după mai multe campanii intense în judeţ mai sunt 68 de proprietari care refuză să-şi predea animalele.

Directorul Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Satu Mare, Gheorghe Maurer, a declarat joi în cadrul unei conferinţe de presă, că după mai multe campanii intense în judeţ mai sunt 68 de proprietari care refuză să-şi predea animalele.

Maurer a explicat că în primăvară se va lua din nou legătura cu proprietarii cailor, iar cei care refuză să predea animalele riscă să li se întocmească dosare penale, anemia infecţioasă fiind o boală incurabilă care se răspândeşte. Potrivit lui Maurer, în 2006 au fost sacrificaţi 800 de cai bolnavi, însă programul de atunci a fost întrerupt din lipsă de fonduri, iar numărul animalelor infectate a crescut foarte mult.

‘Mergem până la a interzice târgurile acolo unde sunt depistaţi cai bolnavi. Am mers pe latura sentimentală până acum, n-am făcut plângeri, acesta va fi ultimul pas: dosarele penale. Cu toate că li s-a oferit preţul corect pentru cai, mulţi au refuzat să-l predea. Bani sunt, omul trebuie să înţeleagă că trebuie predat animalul’, a declarat Maurer.

În 2010 în judeţ au fost sacrificaţi 868 de cai, proprietarii acestora primind despăgubiri în valoare totală de 1,9 milioane lei.

Sursa: Agerpres

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×