1 minut de citit

Porumbul, cel mai exportat produs agroalimentar românesc în 2015

Afirmația aparține ministrului agriculturii, Daniel Constantin. În ciuda secetei cumplite de anul acesta, porumbul apare în analiza exporturilor ca fiind cel mai cerut produs agroalimentar.

Pentru al 3-lea an consecutiv, am participat la Ziua Porumbului, o manifestare care devine tradiție de acum, susţinută în Ialomiţa de Asociaţia Judeţeană a Cultivatorilor de Cereale şi Plante Tehnice. Deși anul acesta nu a mai fost asa darnic cu noi, fiind mai secetos, porumbul a fost, totuși, cel mai exportat produs agroalimentar, așa cum reiese din analiza comparativă a schimburilor comerciale cu produse agroalimentare în semestrul I 2015 faţă de aceeaşi perioadă a anului 2014. Aceeași analiza arată o creștere puternicaăa exportului de porumb în primul semestru, față de primul semestru de anul trecut, spune ministrul agriculturii.

Daniel Constantin a participat la Ziua Porumbului de la Orezu, organizată la fermierul Nicolae Sitaru, vicepreședintele Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România (LAPAR).

ziua-porumbului-2015_b

Ministrul Daniel Constantin și fermierul Nicolae Sitaru

Cisteste si...

mici bani 2025

AFIR: Finanțare de 325 milioane euro!

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) derulează în actualul exercițiu financiar intervenția DR-36 LEADER Dezvoltarea locală plasată sub responsabilitatea comunității […]

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×