Agenția Centrală Unică are misiunea de protejare a fondului funciar împotriva distrugerii ireversibile a terenurilor agricole și de reglarea tranzacțiilor funciare.
Anunțul a fost făcut de ministrul Agriculturii la conferința susținută, miercuri, 3 iunie, la București, împreună cu Banca Mondială, și a cărei temă a vizat viitorul agriculturii românești. În strategia gândită pe termen mediu și lung la nivelul Ministerului Agriculturii este cuprinsă și înființarea acestei agenți. Este un element de noutate. Această agenție ar trebui să fie responsabilă cu reglementarea pieței tranzacțiilor funciare și cu sistematizarea teritoriului agricol, explică Daniel Constantin.






