În absența ministrului Daniel Constantin, plecat în colțurile sălbatice din Maramureș, unde sunt mori de cereale de pe vremea dacilor, Daniel Botănoiu, secretar de stat MADR, a organizat o masă rotundă unde a discutat despre crearea unui parc agroindustrial rural.
Proiectul bioeconomic vine la fix ca să-i scutească pe fermieri de taxa pe deșeurile organice pe care ar trebui să o achite începând din 2016 dacă depozitează la gunoi aceste deșeuri. În parcul agroindustrial rural ar exsta unități care ar produce biocombustibili din deșeurile vegetale și animale. Firește, că s-ar crea și locuri de muncă în mediul rural și li s-ar îmbunătăți traiul țăranilor. În interiorul aceluiași parc ar funcționa și un centru de afaceri pentru dezvoltare rurală. Beneficiile proiectului, cum le vede Ministerul, sunt: valorificarea surselor alternative de energie, asigurarea rezervelor de apă și hrană pentru populație, securitatea alimentară, utilizarea rațională și eficientă a resurselor agricole și forestiere.
Au participat la discuții reprezentanți ai Academiei Române, ai ASAS, ai Universității de Științe Agronomice și Medicină Veterinară București, reprezentanți ai Ministerului Educației și Cercetării Științifice, ai Ministerului Energiei, Întreprinderilor Mici și Mijlocii și Mediului de Afaceri, președintele Camerei de Comerț și Industrie a României din Italia, directorul general al Institutului Național de Cercetare Dezvoltare Bioresurse Alimentare.
Bioeconomia Uniunii Europene are o cifra de afaceri anuală de 2000 miliarde euro asigurând 9% din locurile de muncă.






