Fermier activ ar putea fi considerat oricine care prestează o activitate agricolă sau care demonstrează cu un act de la ANAF că o treime din totalul veniturilor sale provin din agricultură.
O primărie, o asociație, un penitenciar sau chiar o firmă de construcții care aduc astfel dovezi pot să încaseze subvenții și să se numească „fermieri activi”.
Avem o listă de excluderi, stabilită la nivel european. În România, pe lângă excluderile europene, s-au mai adăugat administratorii de păduri private, municipiile, penitenciarele, firmele de construcții și antreprenorii care beneficiau de mult teren cumpărat în vederea dezvoltării. Cu toate acestea, dacă cei excluși fac dovada că venitul din agricultură reprezintă o treime din totalul veniturilor pe care le au într-un an sau totalul subvențiilor pe care ar trebui să le primească reprezintă 5% din veniturile pe care le au, atunci sunt considerați fermieri activi. Sunt cerințe din Regulamentul Comisiei Europene pe care trebuie să le aplicăm, a declarat pentru TVR George Turtoi, secretar de stat în Ministerul Agriculturii.
Sunt voci ale fermierilor care spun că această definiție a fermierului activ este aberantă. Un fermier care primește, de exemplu, subvenții de 4.000 de euro pe an beneficiază de prezumția de fermier activ și nu i se mai cere nicio dovadă.






