Fermierii sunt încurajați mereu să se asocieze ca să-și găsească piețe de desfacere pentru producția realizată și să formeze lanțuri integrate de producție. Ministerul Agriculturii pregătește un act normativ cu beneficii pentru membrii cooperativelor.
Este în lucru la Ministerul Agriculturii un act normativ care să asigure facilități și beneficii membrilor cooperativelor sau grupurilor de producători. Una dintre facilități este reducerea sau anularea impozitelor pe teren pentru cei care intră în asociere. Oamenii trebuie să se asocieze în cooperative și grupuri de producători. De unul singur nu poți rezolva mare lucru. Marile magazine, marii comercianți nu o să se ducă niciodată la un producător mediu, care realizează o tonă de legume sau de fructe, să achiziționeze de la el. Ei se duc la furnizori de zeci de mii de tone. Dacă nu se vor face aceste cooperative, aceste asocieri va fi o mare problemă. Noi nu mai vrem să se stea pe marginea drumurilor și să se vândă cu bucata. Trebuie să învățăm să facem un comerț civilizat și bazat pe profit, a declarat pentru TVR Nicolae Popa, director adjunct AFIR.






