1 minut de citit

Exclusiv! 800.000 de berbecuți au plecat spre Libia

800.000 de berbecuți au plecat aseară spre Libia, spune Dumitru Andreșoi, supranumit și regele ciobanilor din România.

Berbecuții exportați cântăresc între 45 și 60 de kilograme și au fost îmbarcați pe un vapor în portul Constanța. Cu transportul ăsta nu am trimis nimic din fermele mele. Mi-au rămas de anul trecut  4.000 de capete de berbecuți. O să-i trimit în Iordania. Pe 6 aprilie vine o delegație de acolo și sper să-i îmbarc pe toți, spune regele ciobanilor.

andresoiu_b

Dumitru Andreșoi este oier în Călan, județul Hunedoara și crește 25.000 de capete de oi. Aproape că este cel mai mare cioban din Europa, spune președintele Federației AGROSTAR, Ștefan Nicolae.Regele ciobanilor are ferme în 11 județe. La protestul oierilor din capitală s-a prezentat cu prestanță, în costum și cămașă albă, cu o geantă diplomat și cu pantofi din lac. Fermierul este și președintele Asociației Dacia a Crescătorilor de Ovine din Hunedoara.

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×