1 minut de citit

Criză alimentară? Nu în România!

În cadrul dezbaterii moţiunii simple pe agricultură, Ministrul Agriculturii Valeriu Tabără a afirmat triumfalist că România nu poate trece printr-o criză alimentară

Asta pentru că, ţara dispune de un mare potenţial agricol, de condiţii climatice favorabile şi, spune ministrul, statisticile alături de estimările de pe 2011 nu trădează nici o criză alimentară.

Procesarea cărnii_b

 

Totodată Tabără a mai accentuat faptul că ministerul lucrează la o strategie pentru crearea unei reţele de depozit în sistem privat pentru cereale, legume şi fructe.

 

O replică oferită de senatorul Petre Daea a susţinut că ministrul Tabără ignoră pericolul unei crize alimentare, învocând potenţialul agricol şi uită că realitatea este diferită.

 

Moţiunea „Agricultura, falimentară, dar politizată” în cadrul căreia s-au făcut aceste declaraţii a fost respinsă cu 65 de voturi „împotrivă” şi 59 „pentru”.

 

Sursa: Agerpres

 



Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×