1 minut de citit

Constanţa: Intoxicaţia etilică este cauza morţii zecilor de grauri

Directorul executiv al Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Constanţa, dr. Romeu Lazăr, a declarat marţi, pentru AGERPRES, că adevărata cauză a morţii graurilor a fost depistată după ce acestora ‘le-a fost deschis stomacul muscular, adică pipota, în stomacul glandular nefiind găsit nimic”.

Directorul executiv al Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Constanţa, dr. Romeu Lazăr, a declarat marţi, pentru AGERPRES, că adevărata cauză a morţii graurilor a fost depistată după ce acestora ‘le-a fost deschis stomacul muscular, adică pipota, în stomacul glandular nefiind găsit nimic”.

Reprezentantul DSVSA a afirmat că păsările erau deshidratate şi a menţionat că este exclusă ipoteza ca ele să fi fost bolnave de gripă aviară.

Sâmbătă, mai mulţi constănţeni s-au alertat după ce, pe un teren din apropierea blocurilor în care locuiesc, au găsit peste 30 de grauri morţi, anunţând autorităţile în domeniu.

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×