Directorul executiv al Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Constanţa, dr. Romeu Lazăr, a declarat marţi, pentru AGERPRES, că adevărata cauză a morţii graurilor a fost depistată după ce acestora ‘le-a fost deschis stomacul muscular, adică pipota, în stomacul glandular nefiind găsit nimic”.
Directorul executiv al Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Constanţa, dr. Romeu Lazăr, a declarat marţi, pentru AGERPRES, că adevărata cauză a morţii graurilor a fost depistată după ce acestora ‘le-a fost deschis stomacul muscular, adică pipota, în stomacul glandular nefiind găsit nimic”.
Reprezentantul DSVSA a afirmat că păsările erau deshidratate şi a menţionat că este exclusă ipoteza ca ele să fi fost bolnave de gripă aviară.
Sâmbătă, mai mulţi constănţeni s-au alertat după ce, pe un teren din apropierea blocurilor în care locuiesc, au găsit peste 30 de grauri morţi, anunţând autorităţile în domeniu.






