1 minut de citit

ANSVSA a înființat Comandamentul Estival 2015, spaima restaurantelor!

Comandamentul Estival 2015, format din inspectori  sanitari, a descins deja în 120 de restaurante, localuri fast-food și magazine alimentare de pe litoralul românesc al Mării Negre. Controalele s-au lăsat cu amenzi și cu marfă confiscată.

Concret, inspectorii au verificat 65 de restaurante, 13 localuri fast-food, 9 braserii, 8 localuri bufet, 3 baruri, un bistro, două cantine, 13 magazine alimentare, 3 patiserii, două supermarketuri, o tonetă de îngheţată în stațiunile: Năvodari, Mamaia Nord, Mamaia Centru, Mamaia Sud, Eforie, Costineşti şi Mangalia. Manipularea, depozitarea şi comercializarea în condiţii necorespunzătoare a produselor alimentare, etichetarea necorespunzătoare a acestora, precum şi comercializarea produselor alimentare neconforme sau în spaţii neaprobate sanitar veterinar au generat 19 amenzi în valoare de 17.200 de lei.

De asemenea, au fost confiscate şi retrase de la vânzare: carne şi produse din carne – 7.176 kg, lapte şi produse lactate – 2.430 kg,  peşte şi produse din peşte – 1.864 kg, ouă – 374 kg, produse în valoare de aproximativ 140.000 de lei. 

ANSVSA are două linii directe cu cetățenii: Call Center 0800 826 787, apelabil gratuit din orice reţea de telefonie şi numărul de telefon 0769 054 207, pus la dispoziţie de DSVSA Constanţa.

Cisteste si...

mici bani 2025

AFIR: Finanțare de 325 milioane euro!

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) derulează în actualul exercițiu financiar intervenția DR-36 LEADER Dezvoltarea locală plasată sub responsabilitatea comunității […]

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×