2 minute de citit

Rectificarea bugetară, seceta şi sănătatea se află pe lista priorităţilor MAI

Ministrul Administraţiei şi Internelor, Mircea Duşa, a declarat că va organiza o întâlnire a mai multor miniştri cu preşedinţii Consiliilor judeţene pentru a discuta despre rectificarea bugetară, problemele legate de secetă şi sănătate, ordinea şi siguranţa publică, obiectivele de investiţii şi deschiderea anului şcolar.

„Având în vedere că în această perioadă administraţiilor locale le revin sarcini deosebite în gestionarea problemelor administrative din localităţi şi a faptului că în urma secetei foarte multe localităţi au probleme în legătură cu asigurarea apei potabile, primăriile din zonele rurale au probleme deosebite cu culturile agricole care au fost distruse, organizăm astăzi la MAI o întâlnire a preşedinţilor Consiliilor judeţene pentru a discuta principalele probleme cu care se confruntă administraţia locală”, a declarat Mircea Duşa.

Ministrul de Interne a precizat că la întâlnire va participa şi viceprim-ministrul şi ministrul de Finanţe, Florin Georgescu. „În primul rând, la această întâlnire va participa vicepremierul pentru a discuta şi proiectul Ordonanţei de rectificare a bugetului, vor participa şi alţi miniştri de resort pentru a discuta despre deschiderea anului şcolar, problemele de mediu ca urmare a secetei, problemele din agricultură, probleme specifice laturii de interne a ministerului legat de ordinea şi siguranţa publică, măsurile pe care ne gândim să le luăm în perioada următoare pentru a asigura liniştea şi ordinea publică şi siguranţa cetăţeanului”, a adăugat Duşa. sursa: Agerpres

Cisteste si...

bolojan pleaca

A căzut Guvernul Bolojan!

Guvernul Bolojan a căzut cu 281 de voturi pentru. Moțiunea de cenzură inițiată de PSD și AUR la adresa Executivului […]

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×