Scopul întâlnirilor, la care au participat şi conducerea executivă a Direcţiilor Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) din cele două judeţe, precum şi medicii zonali, a fost identificarea şi soluţionarea problemelor cu care se confruntă crescătorii de animale, cele mai multe dintre acestea fiind legate de situaţia la zi a identificării animalelor şi de găsirea unor soluţii de îmbunătăţire a comunicării între reprezentanţii DSVSA şi asociaţiile de profil.
Scopul întâlnirilor, la care au participat şi conducerea executivă a Direcţiilor Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) din cele două judeţe, precum şi medicii zonali, a fost identificarea şi soluţionarea problemelor cu care se confruntă crescătorii de animale, cele mai multe dintre acestea fiind legate de situaţia la zi a identificării animalelor şi de găsirea unor soluţii de îmbunătăţire a comunicării între reprezentanţii DSVSA şi asociaţiile de profil.
În privinţa identificării, preşedintele ANSVSA, Marian Zlotea, şi directorul Direcţiei Generale Sanitare Veterinare, Niculae Lazăr, au explicat că, în prezent, Direcţiile Sanitare Veterinare judeţene au deja stocurile de crotalii pentru necesarul acestui an.
Referitor la îmbunătăţirea comunicării dintre reprezentanţii DSVSA şi crescătorii de animale, preşedintele ANSVSA a dispus ca la şedinţele bilunare ale Colegiilor Directoare ale Direcţiilor Veterinare judeţene să fie invitaţi şi reprezentanţii asociaţiilor locale de crescători de animale.






