3 minute de citit

Crescătorii de la munte: Spargem gheața, cărăm prin zăpadă baloții uriași ca să aibă animalele ce mânca!

Crescătorii de animale din zona montană își croiesc drum prin zăpada înaltă ca să poată hrăni animalele. Munca aici e mult mai grea decât la câmpie.

Văd multă lume care judecă fără să cunoască relieful. Aici sus, regulile sunt altele.

Să spui că „am dormit vara” când vezi baloții aceștia uriași cărați prin zăpadă ca să aibă animalele ce mânca, e nedrept.

​Problema apei a fost una generală, izvoarele au secat din cauza secetei prelungite, nu din lene. La câmpie poate tragi un puț, dar în creierii munților, unde nu urcă nici picior de om iarna, ești la mila Domnului.

munte

​Facem tot ce e omenește posibil. Spargem gheață, cărăm fân, deszăpezim drumuri imposibile.

Nu am fost în Dubai și nici în vacanțe de lux. „Vacanța” mea e aici, în cabina tractorului sau în grajd, asigurându-mă că bivolii trec iarna cu bine.

munte tractor

​Respect pentru cine înțelege ce înseamnă zootehnia montană!

Salutări din „Dubaiul” meu… unde se intră doar cu tractorul și lanțurile!

​Citesc comentariile și nu știu dacă să râd sau să plâng. Unii zic că am „dormit toată vara” și de aia e greu acum. Alții zic că am fost în vacanțe exotice și am lăsat izvoarele să sece.

Măi oameni buni, mi-aș dori eu să fie adevărat ce ziceți voi, să fiu acum la plajă! Dar realitatea e asta pe care o vedeți în poze: zăpadă cât roata, ger și muncă continuă.

munte ferma

​Haideți să lămurim ceva:

​Aici e MUNTE, nu câmpie. Aici iarna nu e o glumă, iar accesul devine o aventură de supraviețuire. Nu comparați asfaltul de la oraș cu potecile noastre înghețate unde nu mai urcă nimeni.

munte zapada

​Apa și seceta. Când natura decide să sece izvoarele, poți să fii cel mai harnic om din lume. Ce era să fac? Să aduc apă cu cisterna de la Vidraru pe munte?

​Așa că, data viitoare când vă dați cu părerea despre agricultură montană, vă invit o zi aici, la „spa”, să cărați apă și fân prin nămeți. După aia mai vorbim de Dubai!” Au povestit crescătorii pe pagina Facebook Bivoli din Țara de Piatră”, alături de imagini surprinse din viața de zi cu zi. Postarea a generat peste 250 de comentarii. 

comentarii

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
bani silvomediu

ACUM! Bani pentru fermieri!

Bani pentru fermierii afectați de scumpirea îngrășămintelor. Comisia Europeană a adoptat un nou Plan de acțiune privind îngrășămintele, menit să […]

Citește mai multe știri →
×