„La Râmnicu Vâlcea se va înfiinţa acest Centru pilot de înregistrare a animalelor domestice. Este primul din ţară de acest gen. El se va ocupa cu înregistrarea tuturor animalelor domestice de pe raza municipiului în primă fază, implantarea unor cipuri, schimbarea şi comercializarea acestor animale. Va fi un fel de evidenţă computerizată a tuturor mişcărilor de animale domestice din acest areal. Centrul este realizat împreună cu fundaţia germană TASSO din Frankfurt”, a declarat prefectul de Vâlcea.
„La Râmnicu Vâlcea se va înfiinţa acest Centru pilot de înregistrare a animalelor domestice. Este primul din ţară de acest gen. El se va ocupa cu înregistrarea tuturor animalelor domestice de pe raza municipiului în primă fază, implantarea unor cipuri, schimbarea şi comercializarea acestor animale. Va fi un fel de evidenţă computerizată a tuturor mişcărilor de animale domestice din acest areal. Centrul este realizat împreună cu fundaţia germană TASSO din Frankfurt”, a declarat prefectul de Vâlcea.
Aproximativ 40 de prefecţi s-au întâlnit sâmbătă la Băile Olăneşti pentru a discuta mai multe probleme administrative şi modificări de legi care privesc administraţia publică locală.
La întâlnire a fost prezent şi ministrul Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş, şi secretarul de stat din MAI, Mihai Capră.
Sursa: Agerpres






