2 minute de citit

Un avans de până la 90%! Ce se aude cu despăgubirile pentru secetă?

Cele mai recente declarații făcute la televiziunea publică de ministrul Agriculturii susțin că fermierii ar putea primi, la sfârșitul anului, un avans de până la 90% din despăgubirile care li se cuvin pentru pierderile provocate de secetă.

Pentru a calcula pierderea de venit ar trebui să avem încheiat anul din punct de vedere economic. Asta ar însemna să dăm despăgubirile în primăvara anului viitor. Vedem care este diferența față de media ultimilor trei ani, așa spune Regulamentul european, și venim cu o compensare care nu poate să depășească 80%. Le-am spus fermierilor că vom încerca în acest an să mutăm ceva bani (din bugetul de stat n.r.), spre finalul anului, către zona de agricultură.  Și să încercăm să convingem Comisia Europeană, vom avea întâlniri chiar săptămâna viitoare, să putem să acordăm din acest an o valoare  mai mare a avansului din despăgubiri, 80%-90%. Iar în primăvara anului viitor să le dăm fermierilor diferența, a declarat, pentru TVR, Daniel Constantin.

Deocamdată nu se știe cât au avut de suferit culturile de porumb, soia, floarea soarelui și cu cât a scăzut producția, prin comparație cu anul trecut, pentru că nu s-a încheiat campania de recoltat.

Cisteste si...

mici bani 2025

AFIR: Finanțare de 325 milioane euro!

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) derulează în actualul exercițiu financiar intervenția DR-36 LEADER Dezvoltarea locală plasată sub responsabilitatea comunității […]

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×