Daniel Constantin a încurajat Liga Producătorilor Agricoli din România să creeze un Fond Mutual. Ministrul Agriculturii a dezvăluit că are aceste așteptări de la marii fermieri la Conferința Națională LAPAR.
Sunteți cea mai mare Federație din agricultura românească. Am și eu așteptări de la dumneavoastră. O Federație mare cum e LAPAR, în asociere cu o alta, puteți realiza în România acele Fonduri Mutuale de care aveți nevoie, nu doar dumneavoastră, dar și toți cei care reprezintă agricultura. Un singur lucru trebuie modificat acolo și voiam să profit și de prezența Comisiei de agricultură și anume, obligativitatea fermierilor de a face parte dintr-un astfel de organism. Sunt lucruri pe care noi le vom supune încă o dată dezbaterii chiar dacă ele au fost în propunere inițială la nivel de Parlament și acolo nu au fost acceptate.
Declarațiile ministrului Agriculturii survin la aproximativ o săptămână după ce Alex Jurconi, fost președinte al Federației Pro Agro și inițiatorul unui Fond Mutual, a dat în judecată Ministerul Agriculturii. Obiectul litigiului este refuzul Ministerului de a acredita Fondul Mutual. Alex Jurconi a declarat pentru Agroinfo că pretinde de la Minister despăgubiri care însumează 6,1 milioane de euro. În același timp, fostul președinte Pro Agro ne-a spus că bănuiește că, sub refuzul Ministerului Agriculturii, s-ar ascunde alte interese și că altcineva ar fi preocupat de crearea unui Fond Mutual. Oricine va încerca să ciupească vreo idee din documentația depusă de noi la Ministerul Agriculturii riscă să fie pedepsit pentru că noi ne-am înregistrat proprietatea intelectuală, a spus Jurconi.






