Doctorul Constantin Lipan, directorul adjunct al Direcţiei Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Neamţ a declarat, vineri, pentru AGERPRES, că au fost prelevate probe de la cadavrele păsărilor pentru a stabili cauza acestui fenomen.
Doctorul Constantin Lipan, directorul adjunct al Direcţiei Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Neamţ a declarat, vineri, pentru AGERPRES, că au fost prelevate probe de la cadavrele păsărilor pentru a stabili cauza acestui fenomen.
‘Noi am luat legătura cu responsabilul direcţiei pentru zona Roman care a prelevat probe. Aceste probe se află deja în lucru, în laboratoarele noastre. Putem avea câteva bănuieli şi acestea se îndreaptă către lipsa hranei, o intoxicaţie sau frigul din ultimele zile’, a declarat, vineri, pentru AGERPRES, doctorul Constantin Lipan, directorul adjunct al DSVSA Neamţ.
Cele aproximativ 60 de stârvuri găsite în parcul municipal au fost strânse de reprezentanţii Primăriei Roman şi transportate la societatea Protan, pentru incinerare.
În ultima perioadă au apărut tot mai multe cazuri, în toată lumea, de decese în masă a păsărilor. În România a fost semnalat un astfel de caz la Constanţa, însă în urma analizelor s-a constatat că păsările au murit în urma intoxicaţiei cu borhot.
Sursa: Agerpres






