2 minute de citit

Liderii crescătorilor de ovine au fost la Ministerul de Finanțe să li se explice dacă vor fi dublu impozitați!

Liderii crescătorilor de ovine s-au întâlnit, miercuri, 22 aprilie, la Ministerul de Finanțe cu secretarul de stat Dan Manolescu și secretarul de stat Daniel Botănoiu din Ministerul Agriculturii. Tema discutată a fost impozitarea.

Crescătorii de ovine din Tulcea, Brașov, Olt, Constanța și Sibiu au dezbătut cu echipele celor două ministere problema impozitului. Oierii sunt nemulțumiți de noile carnete de comercializare și se tem că, prin intermediul acestor acte, vor fi obligați să plătească de două ori impozit.

Noi plătim deja impozit pe lapte, impozitul pe norma de venit. Dacă ducem brânză în piață, e un produs derivat din lapte, mai plătim o dată impozit pe carnetul de comercializare? La miei plătim câte 15 lei pe cap, dacă de Paște tai mielul și vând carcasă în piață, mai plătesc încă o dată impozit? se întreabă Marcel Andrei, liderul sindical al crescătorilor de ovine.

Întâlnirea fermierilor cu echipele ministeriale nu a lămurit problema. Am fost sfătuiți să trimitem o adresă către Ministerul Finanțelor în care să expunem aceste nelămuriri și cei de la Minister o să ne răspundă în scris, spune liderul sindical.

Cisteste si...

mici bani 2025

AFIR: Finanțare de 325 milioane euro!

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) derulează în actualul exercițiu financiar intervenția DR-36 LEADER Dezvoltarea locală plasată sub responsabilitatea comunității […]

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×