2 minute de citit

Iată la ce strategie lucrează zilele acestea Ministerul Agriculturii și liderii fermierilor și procesatorilor!

Săptămâna trecută, pe 16 aprilie, ministrul Daniel Constantin și echipa lui ministerială s-au întâlnit cu liderii fermierilor și cu reprezentanții procesatorilor pentru elaborarea unui amplu proiect de strategie a laptelui.

Proiectul de strategie a laptelui se vrea o măsură de contracarare a efectelor dispariției cotelor de lapte, de protejare a pieței de invazia laptelui și produselor lactate importate și de sprijinire a micilor fermieri. Claudiu Frânc, președintele Federației Crescătorilor de Bovine, este unul dintre liderii fermierilor care participă la elaboarea acestei strategii.

Noi insistăm pe  etichetarea corectă a laptelui și a produselor lactate. Dorim să fie făcute următoarele specificații pe eticheta produselor lactate: de unde provine laptele, cât la sută conține produsul lapte integral, cât la sută are în conținut lapte praf, cât la sută are altceva decât lapte integral, crud și lapte praf. O brânză poată să fie fabricată doar din prafuri, margarină și uleiuri vegetale. În această strategie, vrem să găsim soluții pentru încurajarea consumului de lapte românesc și de produse lactate românești.

Proiectul, al cărui draft are aproximativ 80 de pagini, va primi o formă finală înainte de 1 iulie când va trebui înaintat Comisiei Europene.

Cisteste si...

mici bani 2025

AFIR: Finanțare de 325 milioane euro!

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) derulează în actualul exercițiu financiar intervenția DR-36 LEADER Dezvoltarea locală plasată sub responsabilitatea comunității […]

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×