2 minute de citit

Politica UE: Va pierde România prin etichetarea cărnii?

Uniunea Europeană a introdus, săptămâna trecută, obligativitatea indicării pe etichetă a țării de unde provine carnea de porc, pui, capră și oaie. Este exceptată carnea de vită. Cum va fi afectată România de această nouă regulă?

Depinde foarte mult de latura naționalistă. Dacă vom reuși să  dezvoltăm și să certificăm faptul că produsele românești sunt sigure, atunci românii vor cumpăra mai mult produse românești. Cred că, în ultimii ani, prin eforturile făcute de procesatori, prin fondurile europene avute la dispoziție, am certificat, cel puțin pe piața națională, și suntem certificați și pe piața internațională că produsele românești sunt de calitate. Când merg într-un hypermarket caut produse românești și văd foarte mulți români care le caută. Cred că, din această perspectivă, o etichetare corectă care să evidențieze țara de origine ar avantaja produsele românești, spune ministrul Daniel Constantin.

Regula europeană prevede ca pe etichetă să fie scrisă țara unde au crescut și au fost sacrificate animalele respective. Pe eticheta produselor procesate nu este obligatoriu să se regăsească aceste informații.

Cisteste si...

mici bani 2025

AFIR: Finanțare de 325 milioane euro!

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) derulează în actualul exercițiu financiar intervenția DR-36 LEADER Dezvoltarea locală plasată sub responsabilitatea comunității […]

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×