‘Ca o acţiune preventivă, deşi sezonul de vânătoare încă nu s-a încheiat, nu mai eliberăm autorizaţii de vânătoare la mistreţ pentru următoarele două săptămâni în urma raportărilor de cazuri de febră aftoasă înregistrate în Bulgaria’, a declarat, miercuri, pentru AGERPRES, vicepreşedintele Agenţiei Judeţene de Vânătoare şi Pescuit Giurgiu, Marian Ştefan.
‘Ca o acţiune preventivă, deşi sezonul de vânătoare încă nu s-a încheiat, nu mai eliberăm autorizaţii de vânătoare la mistreţ pentru următoarele două săptămâni în urma raportărilor de cazuri de febră aftoasă înregistrate în Bulgaria’, a declarat, miercuri, pentru AGERPRES, vicepreşedintele Agenţiei Judeţene de Vânătoare şi Pescuit Giurgiu, Marian Ştefan.
El spune că această măsură nu îi va afecta pe iubitorii de vânat pentru că oricum planul de vânătoare la mistreţ pe raza judeţului s-a realizat pe cele 20 de fonduri şi vânătoarea se desfăşoară mai greu în această perioadă din cauza creşterii nivelului apelor Dunării şi ridicării nivelului pânzei freatice în bălţile din zonele dig-mal.
La 20 ianuarie se va încheia sezonul de vânătoare şi la gâsca sălbatică, iar la 31 ianuarie cel la raţă şi iepure.
Până în prezent, medicii veterinari şi pădurarii din Giurgiu nu au semnalat cazuri de apariţie a febrei aftoase la mistreţii din pădurile din judeţ, dar există un comandament special constituit din specialişti, la iniţiativa prefectului, care verifică situaţia la frontieră, în pădurile şi în localităţile din judeţ atât pentru animalele sălbatice cât şi pentru cele domestice.
Febra aftoasă este o boală infecţioasă de natură virală foarte contagioasă a rumegătoarelor, suinelor şi poate să apară şi la şobolani sau arici, iar cabalinele sau omul pot fi purtători sănătoşi de virus.
Sursa: Agerpres






