2 minute de citit

ADS trece în suborninea premierului

Nu cred că există un pericol foarte mare de a înstrăina masiv terenuri agricole pentru că statul român poate să intervină prin Agenţia Domeniilor Statului (ADS), care va trece în subordinea premierului, a declarat, marţi, Daniel Constantin, ministru al agriculturii şi dezvoltării Rurale.

„Legea privind liberalizarea pieţei funciare a intrat în vigoare, teoretic, dar normele metodologice vor veni în zilele următoare. Noi am căutat cea mai bună soluţie, iar textul legii nu a plecat din minister până nu a fost văzut de toate asociaţiile. Eu cred că nu există un pericol foarte mare de a înstrăina masiv terenuri agricole pentru că există o măsură asiguratorie: statul este preemtor în această formulă a legii. Dacă lucrurile vor degenera, statul poate să intervină prin ADS, care se mută zilele următoare în subordinea premierului. Dacă situaţia o va cere, statul va cumpăra terenuri, dar eu nu cred că o va cere”, a explicat Constantin.

Şeful MADR a subliniat că săptămâna trecută, în cadrul unei întâlniri la Bruxelles la DG Piaţă (DG Internal Market and Services – Comisia Europeană), statele membre au fost atenţionate în mod direct că nu va fi permisă nicio restricţionare a pieţei funciare, în condiţiile în care ţările din jur, Ungaria şi Bulgaria, încearcă de ceva timp să ia astfel de măsuri. Agerpres

Cisteste si...

bolojan pleaca

A căzut Guvernul Bolojan!

Guvernul Bolojan a căzut cu 281 de voturi pentru. Moțiunea de cenzură inițiată de PSD și AUR la adresa Executivului […]

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×